Charakterystyka alergenów wziewnych

Alergeny wziewne można podzielić na te pochodzenia zewnętrznego, jak i wewnętrznego. W pierwszym przypadku są to najczęściej pyłki różnych roślin, takich jak trawy czy niektóre drzewa. Alergeny wewnątrzpochodne to takie, które znajdują się w mieszkaniu, np. alergeny kurzu czy zwierzęca sierść.

Jednymi z najczęściej występujących alergii jest alergia na pyłki roślin. Nie wszystkie posiadają działanie uczulające. W przypadku traw jest to wiechlina łąkowa czy kupkówka pospolita. Alergia na pyłki roślin jest też najpowszechniej diagnozowanym uczuleniem.

Alergicy unikać powinni nie tylko traw, ale także i chwastów. Wśród nich najbardziej alergizujące działanie wykazuje bylica pospolita oraz babka lancetowata. Uczulenie dotyczy także pyłków drzew, takich jak np. brzoza, wierzba lub dąb.

Alergeny roślinne zazwyczaj wykazują pewną sezonowość. Związane jest to z poszczególnym okresem pylenia określonych roślin. Sporo pyłków znajduje się w powietrzu, przez co łatwo mogą się dostać do nosa, a następnie oskrzeli alergika.

Powoduje to powstanie licznych objawów, z których najbardziej charakterystyczne są zaczerwienienia, kichanie czy katar. Alergicy powinni zatem szczegółowo poznać kalendarz pyleń, w którym uwzględnione są pory pylenia określonych roślin. Warto wspomnieć, że działanie alergizujące jest najmniejsze podczas deszczowych dni.

Physiogel Balsam nawilżający do ciała

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *