Pyłki brzozy

Pyłki brzozy zaliczana jest do jednych z najbardziej uczulających roślin. Może ona spowodować wystąpienie charakterystycznych objawów uczulenia, takich jak alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek czy atopowa astma pyłkowa.

Brzoza rozpoczyna pylenie w kwietniu oraz w początkowych dniach maja. W zależności od regionu, pyłki brzozy mogą osiągać bardzo wysokie stężenia. Najwięcej alergenów występuje przy ruchliwych ulicach. Wykazano, że brzozy w tamtych rejonach produkują większe ilości pyłków.

U osób, które przebywają w miejscach o wysokim stężeniu pyłków brzozy, objawy uczuleniowe pojawiają się bardzo szybko. Pojawia się m.in. wydzielina z nosa, kichanie, łzawienie oczu czy zaczerwienienie spojówek. Niekiedy rozwija się także astma pyłkowa, która objawia się m.in. świszczącym oddechem, kaszlem bądź dusznościami.

Ponadto pyłki brzozy wykazują liczne odczyny krzyżowe. Ich konsekwencją może być powstanie zespołu alergii jamy ustnej. Odczyny krzyżowe mogą występować między pyłkami brzozy a np. pyłkami leszczyny. W przypadku odczynów krzyżowych występuje także nadwrażliwość na niektóre owoce i warzywa. Dotyczy ona przede wszystkim świeżych jabłek. W tym celu, przed spożyciem owoców lub warzyw, alergicy powinni przeprowadzić test. Polega on na trzymaniu owoców w dłoni przez kilkanaście minut. Jeżeli nie pojawią się żadne objawy, owoc można zjeść.

zobacz częste objawy wzw typu b oraz jak je leczyć http://www.gsk.com.pl/produkty/Relanium-2mg-tabletki.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *