Pyłki bylicy

Bylica zaliczana jest do jednych z najbardziej uczulających chwastów. Charakteryzuje się także obfitym pyleniem. Początki pylenia rozpoczynają się w miesiącach letnich, zazwyczaj w lipcu. W niektórych regionach, pylenie może zaczynać się kilka dni później.

Najwyższe stężenia odnotowuje się na obszarach podmiejskich. Charakterystyczne są także godziny, w których obserwuje się największe nasycenie powietrza pyłkami bylicy. Na terenach miejskich pylenie zazwyczaj jest mniejsze. Warunki pogodowe mają duże znaczenie w rozprzestrzenianiu się alergenów. Najkorzystniejsze są wysokie i upalne temperatury. Wówczas pylenie jest najbardziej obfite.

Pyłki bylicy reagują krzyżowo z wieloma innymi alergenami. W wyniku spożycia np. marchwi czy jabłek, u wielu alergików obserwuje się wystąpienie zespołu alergii jamy ustnej. Objawia się on głównie obrzękiem warg, a także nudnościami oraz wymiotami.

Do innych objawów alergicznych zalicza się m.in. katar sienny, zapalenie spojówek czy kichanie. U niektórych rozwija się także astma oskrzelowa. Warto pamiętać, że pyłki bylicy występują powszechnie także w kurzu domowych.

Spowodowane jest to zazwyczaj otwieraniem okien w miesiącach letnich. Pyłki bylicy mogą się także znajdować w miodzie, ponieważ mogą być przenoszone za pomocą pszczół.

zobacz jak można się zarazić żółtaczką typu b Aquafresh ulotka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *