Pyłki leszczyny

Leszczyna rozpoczyna pylenie jako pierwsza z roślin. Ten wysoki krzew zaczyna pylić już w lutym, chociaż sporadycznie może to być nawet styczeń. Największe stężenia pyłków leszczyny obserwuje się na terenach podmiejskich oraz na obszarach, w których zlokalizowane są ogródki działkowe. Niższe stężenia występują przeważnie w większych miastach.

Ekspozycja na ten alergen jest dość ograniczona, głównie ze względu na porę pylenia. Pyłki nie mają także możliwości przedostania się do mieszkań, przede wszystkim z powodu zamkniętych okien w miesiącach zimowych. Często uczulenie na pyłki leszczyny obserwuje się wśród osób pracujących na otwartej przestrzeni. Dotyczy to m.in. rolników czy pracowników agroturystyki.

Objawy uczuleniowe mogą powstawać gwałtownie, co często spowodowane jest pobytem w miejscu, w którym panuje wysokie stężenie pyłków. Alergicy, w wyniku kontaktu z alergenem, kichają, łzawią, a także uskarżają się na świąd nosa oraz wydzielinę wydobywającą się z jam nosowych.

Alergia na leszczynę zazwyczaj nie objawia się dolegliwościami dolnej części układu oddechowego. Stosunkowo rzadko występuje także alergiczny nieżyt nosa. Tego rodzaju objawy dotyczą niemal wyłącznie osób, które mieszkają na obszarach o wysokim stężeniu pyłków leszczyny.

popularna żółtaczka wszczepienna znana jest również jako wzw typu b Sensodyne Ultraszybka Ulga

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *