Pyłki olszy

Olsza jest drzewem, który można znaleźć w polskich lasach. Wyróżnia się trzy odmiany tego drzewa: olszę czarną, zieloną oraz szarą. Różnią się one m.in. osiągana wysokością, jednak wszystkie pylą w zbliżonym terminie.

Olsza może pylić już pod koniec lutego bądź na początku marca. Najwyższe stężenia pyłków obserwuje się przede wszystkim w mniejszych miejscowościach. Cechą charakterystyczną pyłków olszy są reakcje krzyżowe m.in. z pyłkami brzozy, leszczyny oraz niektórymi owocami, jak z jabłkami czy brzoskwiniami. Warto zwrócić uwagę na to, ze pylenie olszy może być uzależnione np. od warunków pogodowych. Czynniki pogodowe mają także wpływ na zawartość pyłków w powietrzu.

Pyłki olszy odpowiedzialne są również za powstanie alergicznego zapalenia spojówek oraz alergicznego nieżytu nosa. Podobnie, jak w przypadku innych pyłków, objawy pojawiają się niemal natychmiastowo, w wyniku kontaktu z alergenem. Zazwyczaj dolegliwości powstają w momencie, gdy stężenie pyłków przekroczy bezpieczny, dopuszczalny poziom. Ponadto wysokie zawartość alergenów w powietrzu, może spowodować rozwój astmy pyłkowej.

Do jej głównych objawów zalicza się m.in. gwałtowny kaszel, napady duszności czy świszczący, charakterystyczny oddech. Dolegliwości związane z uczuleniem na pyłki brzozy to także wydzielina z nosa, kichanie oraz łzawienie.

augmentin cena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *