Pyłki traw

Pyłki traw odpowiedzialne są za powstanie alergicznego nieżytu nosa oraz zapalenia spojówek. Dotychczas zdiagnozowano największą liczbę alergików, którzy z powodu pyłków traw cierpią na te dolegliwości.

Okres pylenia jest różny, przy czym najczęściej przypada na miesiące letnie, głównie czerwiec i lipiec. Zdarza się, że pylenie zaczyna się już wcześniej, jednak stężenie pyłków jest małe, przez co nie powoduje powstania charakterystycznych dolegliwości.

Do najbardziej uczulających odmian traw zalicza się kupkówka czy mietlica. Większość alergenów traw, ma bardzo zbliżoną budowę do pozostałych. Z tego powodu w testach skórnych, można używać prawie każdego alergenu, który pochodzi z najpowszechniejszych pyłków traw. W przypadku traw uprawnych, zaobserwowano dość wysokie ilości pyłków żyta w powietrzu. Zazwyczaj trwa to jednak kilka bądź kilkanaście dni.

Do objawów wskazujących na uczulenie na pyłki traw, zalicza się m.in. wodnistą wydzielinę z nosa, kichanie, łzawienie oraz świąd nosa. Ponadto w przypadku bardzo wysokich stężeń pyłków traw, obserwuje się także charakterystyczne dolegliwości astmy pyłkowej. Głównym objawem jest świszczący oddech czy napadowy kaszel. Objawy najczęściej pojawiają się podczas koszenia trawy. Alergicy powinni unikać także przebywania na łąkach.

zobacz jakie są objawy wzw typu b i kiedy powinno się szczepić

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *