Rozpoznanie alergii na pyłki roślin

Objawy, które mogą świadczyć o alergii na pyłki roślin to przede wszystkim katar sienny, problemy z oddychaniem czy napadowy kaszel. Diagnostyka tego rodzaju alergii jest dość trudna.


Przede wszystkim stosuje się testy skórne, które ze względu na prostotę wykonania oraz skuteczność, przeprowadza się w niemal każdym przypadku. Badanie polega na nakłuciu partii ciała oraz wprowadzeniu niewielkiej ilości alergenu. Jeżeli test wypada pozytywnie, na skórze po kilkunastu minutach, pojawia się charakterystyczne zaczerwienienie. Ważne, żeby na co najmniej kilka dni przed badaniem, nie spożywać leków antyhistaminowych bądź przeciwzapalnych. Mogą one bowiem powodować powstanie wyniku fałszywie ujemnego.


Diagnozę można także potwierdzić za pomocą testów krwi. Wówczas sprawdzana jest obecność przeciwciał IgE. Ich wykrycie oznacza, z dużym prawdopodobieństwem, istnienie alergii.


Leczenie alergii opiera się m.in. na podawaniu odpowiednich leków, m.in. przeciwhistaminowych. Ich stosowanie może jednak wywoływać rozmaite skutki uboczne, takie jak senność. Niekiedy bardziej wskazaną metodą jest terapia odczulająca.


Fraxiparine multi