Rumianek alergenem?

Rumianek znany jest ze swoich właściwości leczniczych. Herbatka z rumianku spożywana jest przez osoby z różnymi problemami pokarmowymi. W niektórych przypadkach, picie naparu rumiankowego może jednak zaszkodzić. Dotyczy to przede wszystkim alergików.

 

Spożycie rumiankowej herbaty może u nich spowodować liczne dolegliwości. Zazwyczaj obserwuje się zaczerwienienie oraz świąd. Objawy te mogą wystąpić nawet po kilku godzinach. Późniejszym pojawia się bardzo silny obrzęk twarzy. Wówczas niezbędna jest pomoc medyczna. Alergikom podaje się odpowiednie leki, najczęściej z grupy glikokortykosteroidów.

 

Spożycie rumianku przez alergików, może także zaostrzyć typowe dolegliwości alergiczne, takie jak katar sienny. Warto pamiętać, że nie należy stosować także inhalacji rumiankowych. Wielu producentów stosuje tę roślinę w szamponach, odżywkach, jak również innych kosmetykach. Alergicy powinni jednak bezwzględnie unikać stosowania środków pielęgnacyjnych, w których znajduje się rumianek.

 

Roślina ta może powodować także wstrząs anafilaktyczny. Pojawia się on jednak bardzo rzadko. Częściej spożycie rumianku powoduje świąd, pokrzywkę czy wymioty. Bardziej intensywne stają się również napady astmatyczne.

 

WZW czyli żółtaczka może mieć różne przyczyny i objawy http://www.gsk.com.pl/produkty/ambirix.html